25. 11. 2017

Blázen bez řidičáku


Aneb. Proč nechci řidičák

 
Jednou z morálních povinností puberťáka jako jsem já, je si udělat řidičský průkaz. Tento průkaz může být velmi užitečný – může mě umožnit legálně se dopravovat do školy, i když bydlím od školy jen kousek, může mě dopravit na místa, o kterých se mi nyní jen zdá, může mi usnadnit život, ale problémem je, že já o něj nestojím. Zřejmě si říkáte, že mi přeskočilo, že to není možné, že bych si měl koupit jízdenku přímo do Bohnic, ale bohužel je to tak.

Mít řidičák v tomhle nízkém věku mi vždycky přišlo hodně osobní. Moji vrstevníci si vozí zadek do školy jen z toho důvodu, aby byli in. Na běžné chodce jako jsem já není brán žádný ohled, a tak když se dívám doleva či doprava, jestli nic nejede, najednou mi před frňákem prosviští jakési auto pochyného tvaru a barvy, které po chvilce vidím jen matně. Člověk, který mě málem zabil se raduje a já proklínám celý svět. Můj vztek nabírá konce, jakmile si uvědomím, že ten frajerský idiot se sám zabije, když má své milované autíčko od rodičů, na řidičák mu dali jeho příbuzní a v řízení je hluboce nezodpovědný. 


Pořád jsem nevysvětlil proč řidičák vlastně nechci. Mé důvody jsou prosté. Čtěte dále... 

A je v zadku!

Každý den vidím ve zprávách, byť pochybné kvality informací, že se stala nějaká bouračka. Na lidi, kteří mají řidičák, jsou až přespříliš nezodpovědní. Většina takových bouraček končí smrtí, a to já rozhodně nechci. Přiznávám, že někdy chci umřít, ale přál bych si, aby to byla hrdinská smrt (jako třeba při zkoušení, o tělocviku nebo při obraně mého milovaného člověka) a nic tak nezodpovědného jako skončit někde v pangejtě nebo v zadku jiného dopravního prostředku. Na to se mám hodně rád. Díky, nechci.

A je bez peněz!

Testy na řidičský průkaz vyžadují určitou sumu peněz a jelikož, jak už jsem říkal, nejsem jeden z těch frajírků, kterým to všechno zaplatí rodiče, vyčkávám na správnou chvíli, kdy si na to vydělám sám. Ne při brigádě, při skutečné práci! A jelikož mám také důvod, že si chci řidičák udělat, až dokončím střední školu, zatím mám pokoj.

A je bez auta!

To mě přivádí k dalšímu důvodu. I kdybych si ten řidičák vydělal, testy úspěšně složil, kde vezmu auto? Auto mých rodičů nemá daleko do šrotového nebe a žádné jiné nemáme. Všichni dobře víme, že samotné auto stojí finančně mnohem víc než samotný řidičák, a tak by mi byl řidičský průkaz zhruba na dvě věci. Vypadá to, že všechno záleží na mě…

A je bez břicha!

Nemít žádné auto a nešlapat pouze pedály přináší sladké ovoce. Kamkoliv kam se chystám jít, jdu pěšky. Nepočítám trasy na velké vzdálenosti. Procházka v našem městě a kolem našeho města mi bohatě stačí. Skvěle se projdu a kdo ví, něco udělám se svou hmotností. Na tu ostrou bolest nohou jsem si už zvyknul a dokonce se mi začala zamlouvat! Pocit z hlubokého spánku je také k nezaplacení!


 
Jak už jsem říkal, řidičáku se budu věnovat, až budou prostředky a až úspěšně složím maturitu. Zatím jsem se bez auta obešel, obejdu se i dál. Autobusy a vlaky jsou sice zatěžkávající pro mou peněženku, ale radši se budu pařit ve vlaku s tlustými lidmi, než riskovat svůj život na silnici. Řidičák nepotřebuji. Alespoň zatím. Neláká mě to, ale kdo ví? Třeba si ho jednou udělám… 
 

Napiště do komentářů, jestli už máte řidičský průkaz! 
Našetřili jste si na něj sami? Auto máte od rodičů? Jaké byly vaše zážitky v autoškole? 
Velmi rád si přečtu každý komentář.

8 komentářů:

 1. Já jsem řidičák chtěla, ale musela jsem si sama na něj našetřit, takže moje našetřený peníze padly na řidičák, pak jsem se odstěhovala do Prahy, kde auto bylo zbytečný a vůbec jsem nejezdila, jen sem tam mě nechal řídit můj bývalý, ale nic moc a teď, když jsem zpátky na vesnici by se mi dost hodilo jezdit autem, protože autobusy se ne vždy dostaneš zrovna v tu dobu, co do práce/z práce potřebuješ, což mi na tom dost vadí, poslední autobus jede v 18:30 a jakmile chci jet domů později, musím říkat tátovi, aby pro mě přijel.
  Auto náhradní máme, jenže tím, že jsem nejezdila za něj sama nesednu a přes léto nebyl moc čas řídit a teď, jak prší, je ošklivo, začne sněžit, tak stejně za volant nesednu, takže teď mi řidičák je k ničemu a jestli nezačnu řídit, tak to budou vyhozený peníze.
  Takže ono není s řidičákem, kam spěchat. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takový přístup se mi líbí! :)) Já osobně jsem nikdy nešel s davem. Všichni si dělají řidičáky - já ne, všichni nosí a mají trend věci - já ne, všichni chtějí hrají Modrou velrybu - já ne. Někdy je lepší nejít s davem. :D

   Vymazat
 2. Jízdenku do Bohnic si klidně kup, je tady moc hezky. :)

  Kdyby při nehodách umírali jen ti, kteří je zaviní, bylo by to pěkně spravedlivé, ale bohužel to bývá naopak. :( Nevím, jestli je to pravda nebo jenom naivní pocit, ale v autobuse nebo ještě lépe vlaku si připadám téměř neohrožená. V autě se bojím. Hlavně na dálnici. Nedokážu si představit, že bych řídila!

  Peníze na autoškolu a na několik pokusů u zkoušek a koupení auta je jedna věc. Náročnější je auto udržovat. A co teprve benzín! Nechápu, že lidi baví jezdit autem místo MHD, vždyť se to musí hrozně prodražit! (+ ty nervy ze zacpaného města...)

  Nemám řidičák. Neměla bych na čem trénovat. Taťka by mě do milovaného focusku nepustil. :D Ale co, necítím žádnou potřebu mít auto. Jezdí mi tu MHD. Do Ostravy je lepší jet vlakem. Čas od času si říkám, že by na něco bylo auto praktičtější, třeba na nějaký výlet, když vychází spoje blbě nebo tak, ale netrápí mě to. Řidičák si udělám, až si budeme stavět dům někde na dědině, kam jezdí vlak každou druhou hodinu... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Upřímně si tě taky nedokáži představit, že bys řídila, byť jsem osobně nikdy neviděl, ale chtěl. Ach, kdy si konečně dáme to slibované kafčo? Když nabouráš s koloběžkou, co pak s autem? :D

   Můj nejlepší kamarád si dělal řidičák o velkých prádzninách - od autoškoly vůbec autem nikdy nejel. Benzín - to je další věc! Benzín je strašně drahej a pro člověka, který zatím nepracuje - studuje - je to mnohem těžší.

   Jelikož bydlím v malém městečku (zřejmě víš kde, protože to mám na FB), tady je doprava celkem dobrá. Školu mám od domova 15 minut a nikam jinam nepotřebuji nutně jezdit. S tou dědinou je to však jiné...

   Jako malý kluk jsem snil o tom, že jednou budu řidit auto po tetě, které je stejně staré jako já. Nyní co ho vlastní táta, toto auto nemá daleko do šrotu (a vlastně jsem se o něm ve článku zmínil). Je to škoda. Je sice staré (byť to na ilustračním obrázku není poznat), polovina funkcí selhává nebo už selhala, ale po vzhledové stránce se mi vždycky líbilo. Jsem asi takový retroboy :D

   Vymazat
  2. Ty jsi teda! :-o
   Auto snad ,,nepřeletí přes řídítka" kvůli šutru! :D

   Vymazat
  3. Ne to ne, ale ty bys dokátala nemožné... :D

   Vymazat
 3. Já řidičák udělala nedávno a taky až po maturitě na rozdíl od mých vrstevníků, kteří si ho všichni dělali úderem osmnáctin. My máme auta tři, z čehož jedno už je starší a slouží jen ke krátkým jízdám, takže s tím budu jezdit já. Trochu se toho bojím, než se vyjezdím, ale těším se na to. :)

  LENN

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem rád, že mě někdo chápe, proč si nechci udělat řidičák teď - při střední škole. Držím ti palce s tím řízením. Možná se opakuji, ale hlavně to nikam nenapal! :D

   Abych tě to nebylo líto, zase se zmínim o svém kamarádovi (poslední dobou se o něm zmiňuji nějak často). I ten se bojí řídit, byť už má řidičák několik měsíců. Jeho matka se bojí. Já se k ní přidávám. Testy zvládl na 100%, ale když si člověk nevěří, jde to těžce.

   Vymazat