13. 11. 2017

Co dělat, když vás skolila choroba


Jste doma, máte rýmu či kašel, vaše spotřeba kapesníčků je větší než za celý rok (pokud nepočítám akce, které dělají pouze muži) a nevíte co doma dělat? Pak jste na správném místě! V tomto článku vám poradím to, co můžete doma během své nemocenské dělat. I když je zvykem a rozkazem od doktorky být celou svou nemocenskou dobu ve své milované posteli, myslím, že lze dělat i něco záživnějšího, než jen bezmyšlenkovitě zírat do stropu a nedělat nic. Jelikož je období, kdy různé choroby v podobě chřipek, angín a nachlazení zdolají všechno a všechny, je přeci jen lepší dělat něco, co vás nevyčerpá, zaměstná a využijete lépe svůj volný nemocenský čas. Jste připraveni číst a začít něco dělat? Tak šup, pokračujte ve čtení!

1. Čtení knihy
Jak vyčerpávající, že? Tedy jak pro koho...
Během svého pobytu v posteli můžete číst nějakou knihu, kterou právě teď čtete, nebo se chystáte číst. Dáte mi za pravdu, že čtení je mnohem záživnější, než počítání kachliček na stropě. Pokud jste študenti jako já, v této nudné chvíli můžete začít nebo pokračovat ve čtení své povinné četby do školy. Vzhledem ke krutému faktu, že se mi blíží ona mocná maturita a já stále nemám vypracovaných pár čtenářských deníků, pracuji na nich. Bylo by stresující, kdybych vše nechal na poslední chvíli, nemám pravdu? 2. Učení
Učení velmi navazuje na čtení. Máte-li aktuální materiály, ze kterých se můžete učit, učte se. Až opět nastoupíte do školy, třeba právě vás někdo z učitelů vyzkouší, ačkoliv mnoho z nás to může svést na to, že dlouhodobě chyběl, a tak neví z čeho se zkouší. Je ale dobré být v obraze, protože když nejste, velmi snadno se ve výuce ztratíte. Věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti. Dobrým příkladem je v tomto případě taková matematika. Proč se ale učit, když sotva máte síly na vylezení z postele, že? Takže tento tip lze prakticky vypustit.

3. Televize / počítač / mobil
Pokud máte vše přečteno a naučeno nebo naopak, určitě mnohem záživnější je si pustit televizi. Naneštěstí v televizi moc často něco akčního a zajímavého nevysílají, pak se zde nabízí pustit si počítač. Musíte však ale zůstat v posteli, z čehož vyplývá notebook. Na internetu je mnoho věcí, které vás potencionálně mohou zabavit, například hry - hry jsou skvělá alternativa, jak něco dělat a přitom se bavit, i když momentálně nemáte síly něco dělat. Hry se ale však nedají hrát do nekonečna. Záporem notebooků je, že jsou těžké, rychle se zahřívají a jejich baterky se ještě rychleji vybijí, tedy alespoň některé. Samotným notebookům škodí peřina – nemohou volně dýchat/větrat, a tak se mohou zahřívat. Mnoho z nás již vlastní mobil s nějakým operačním systémem, nejčastěji Androidem. Mobily jsou lehké a snadno přístupné. Jak jistě všichni víme z těchto mobilů se nejenže lze volat nebo psát textovky, také i tady můžete hrát své oblíbené hry, nebo brouzdat po internetu. Výběr je jen na vás.4. Blogování – psaní
Pakliže máte nějakou svou webovou stránku, na kterou píšete články, vymýšlejte nová témata, nové věci, které by vaší stránku (blog) obohatily. Rovnou můžete své články předepisovat na papír, následně jej opsat na svůj web. Témat na články je mnoho. Pokud Vás ale nic nenapadá, sežeňte inspiraci z knih, z koukání z okna, z televize, možností je mnoho… Pokud máte nějaké věci, které musíte vložit na svůj web, například fotografie, upravte je. Získají pak kvalitu a větší dokonalost.


5. Tvoření
V posteli lze asi těžko něco tvořit, ale něco by se přece našlo. Pokud umíte vyšívat, vyšijte nějaký pěkný obrázek, na který se pak budete moci pyšnit. Je ale pravda, že vyšívání zanechá velký nepořádek. Nebylo by… hezké mít v posteli kousky bavlnek nebo nití a další nepořádek, který vyšívání produkuje. Ale za to ten obrázek stojí. Méně nepořádku však zanechá pletení. Vyrobte si hezké rukavice nebo šálu na zimu. Bude se to hodit, a zároveň do dopomůže tomu, abyste opět nechytili nějakou ošklivou chřipku. Zároveň by to mohl být pro někoho hezký dárek k Vánocům. Pokud neumíte vyšívat či plést, kreslete. Zkuste nakreslit něco za co byste se mohli pyšnit. Pokud jste ale taková polena jako já, na malování abstraktních děl moc nepotřebujete přesnost, stačí pouze inspirace a kreativita. Zkuste zavřít oči, představit si něco nemožného a nějak svou myšlenku převést do reálného světa. Možná z vašeho díla vyjde mistrovské dílo, možná ale také patlanice, která nebude dávat žádný smysl, ale dá vám pocit toho, že jste něco vytvořili, tedy alespoň se o něco pokusili. Ten pocit mívám furt…

6. Spaní
Jestliže vás všechny aktivity natolik zdolaly, nejlepší bude, když budete spát. Tělo potřebuje odpočinek, zvláště v období nemoci. Léky z vás také mohou brát energii, spaní bude nejlepší činnost. Těšte se na své nové sny, které vám otevřou další možnosti inspirace… Chápu, že je těžké usnout, když máte plný nos a kašlete jako o život, věřte, dá se to. Nabízí se zde také alternativa – prášky na spaní. Vezměte si jeden a hezky spěte. Sladké sny.Doufám, že vám výše uvedené tipy na to, co dělat, když jste nemocní nějakým způsobem pomohly. Tento článek byl napsán zrovna, kdy jsem nemocný. Jaký paradox, že? V posteli nevydržím, musím něco dělat. Někdy je to otravné. 

Pokud jste na tom podobně i vy, můžete se do komentářů k tomuto tématu vyjádřit. 
Budu moc rád!

4 komentáře:

 1. Já taky v posteli nevydržím, pokud teda nejsem tak kaput, že se mi samovolně zavírají oči. Letos jsem zažila dohromady dva takové dny. V srpnu, když jsem měla angínu. Třikrát jsem řekla ,,jo, teď si lehnu a budu číst", ale nikdy jsem nestihla přečíst ani stránku a už jsem spala. Nedávno jsem měla ještě horší den, když jsem vylezla z postele, mohla jsem vždy udělat jen jednu činnost. Jen si dojít na záchod. Jen si obléct mikinu. Jen se napít vody. Jen dát vařit vodu. Jen zalít čaj. Jen slít čaj. :D (Nakonec jsem ho pila studený. Mezi jednotlivými kroky jsem měla pěti a desetiminutové šlofíky.) Absolutní hrůza!

  Učení můžu potvrdit. Všechny maturitní otázky z hudební výchovy jsem se naučila během zápalu plic. Byla to náhodou docela fajn nemoc - musela jsem být v klidu a pít hodně čajů, ale nijak zle mi nebylo, nepočítám-li občasné šílené záchvaty kašle. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O těch záchvatech mi povídej... Cítím, jako bych díky kašlání zhubnul pár kilo. Přiznávám se, ačkoliv to dělám nerad, že jsem na věci do školy poněkud zanevřel a spíše jsem se díval na romanťáky. Ano, díval jsem se na zamilované filmy! Nyní jdu do školy (i když nejsem plně doléčený) a přímo se "těším" na doplňování sešitů a dopisování testů.

   Vymazat
 2. Když mi nebylo hodně dobře, tak jsem byla ráda, že se můžu válet v posteli a jen si pouštět filmy. :)
  A někdy jsem si vybarvovala antistresové omalovánky, to bylo taky super. :D

  http://myfantasyworld.pise.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omalovánky? Ty jsem už dlouho neviděl. Asi bych si měl nějaký koupit a znova kreslit. Zpět do dětských let! To se mi líbí.

   Vymazat