28. 1. 2018

Nádherný život v paneláku


Aneb. 10 důvodu proč nebydlet v paneláku

Lidé, kteří bydlí v rodinném domě si nemohou představit různé útrapy, jimž čelí lidé, kteří bydlí v panelovém domě. Na různých internetových stránkách čtu o tom, jak je život v paneláku pěkný a jak se tu pěkně žije. Ano, život v paneláku má něco do sebe - nabízí spoustu výhod, ale o to více nevýhod. Já osobně žiji v panelovém domě po celou dobu, kdy oxiduji na tomto zkaženém světě, tedy 19 let, a proto vím jakým problémům lidé "z paneláku" čelí. Záleží především na tom v jakém typu "paneláku" bydlíte. Někde jsou podmínky lepší, někde zase horší. Rád bych vás seznámil s deseti základními body, proč si nebydlet v paneláku.

Sousede, zdechni! 

Pokud jste konfliktní typ člověka nebo ještě lépe, konfliktní jsou vaši sousedé, zcela jistě nastanou nějaké osobní problémy. Sousedé si budou stěžovat na to, co děláte, na to kdy to děláte, že dýcháte a tak podobně. My (naše rodina) má problém s paní sousedkou, která bydlí hned vedle v bytě. Vadí jí, že příliš často větráme, i navzdory faktu, že když ona větra, ten pach z jejího bytu, co se line na chodbu, musí cítit až do vedlejšího vchodu. V našem paneláku jsou sousedé nepřátelští. Víceméně. To však neznamená, že vy nemusíte mít štěstí v sousedech. Ne, vůbec se nemáte čeho bát...

Hej sousede, kdy máš sex?

Ať budete chtít či nikoliv, za každou cenu poznáte, jací jsou vaši sousedé. Poznáte, jaký mají rádi hudební styly, jaké filmy si nejčastěji pouštějí nebo dokonce jak umí skvěle zpívat. Věřte mi, uslyšíte to. Žádná izolace nepomůže! Izolace je slabá! To samé platí i s vařením. Budete cítit vůni toho kuřátka nebo řízků. Pokud vaši sousedé budou přátelští, možná vás i pozvou na kousek onoho dobroučkého kuřátka. Ale to co nejméně budete chtít slyšet je, kdy vaši sousedé mají intimní styk. Jak všichni víme, ženy jsou při sexu zvláště hlučné. Nepřeslechnete to, to vám garantuji. Rovněž nepřeslechnete ten křik toho mimina. Schválně zkuste nezabíjet ve dvě v ráno, kdy ten malý fracek začne na plných plíc řvát. To se budete chtít rychle odstěhovat! 
Vaše první reakce, když "nechtěně" poznáte své sousedy...

Čau sousede, taky jdeš vynést odpadky?

Sdílení hlavní chodby se sousedy. V našem paneláku se na jednom patře nachází celkem tři byty. Na chodbě je výtah a je velká šance, že se sousedy potkáte, třeba když půjdete vynést odpadky. Dohodnout si podmínky pro používání chodby je dost náročné. Okusíte to sami!

Sousede, kdo byla ta návštěva?

Když se nastěhujete do paneláku, se soukromím se rovnou rozlučte. Je jedno, zda-li budete mít zavřené žaluzie 24 hodin denně. Stejně budete sledováni. Sousedé si o vás nashromáždí tolik informací, až budete zírat. Jakmile půjdete ven, staré bábinky vás budou ostře sledovat a polovina paneláku, nebo ještě líp sídliště, bude vědět o vašich návštěvách, o vašich aktivitách či o vašich novinkách ze života. Doslechnete se o sobě tolik drbů, až vás z toho klepne.  
Trochu zvídaný soused...

Hej sousede, prasklo nám potrubí, zkontrolujte si to vaše!

V panelovém domě jsou všechny rezidence propojeny. Trubky na sebe navazují. Žádný byt nemá svůj vlastní přívod vody či plynu. Vše je společné. Jednou za čas se může stát porucha – může prasknout potrubí či vypadnou přívod elektrické energie v celém domě. I když nechcete, musíte si zkontrolovat, jestli to nezasáhlo i vás. Jestli u vás nic nekape, jestli k vám nekape nic od sousedů, kteří bydlí nad vámi či jestli vám funguje elektrika. Nevím, jak jinde, ale u nás se musí podat hlášení předsedovi. Jste zapojeni do problémů, které jste nezpůsobili.

Sousede, výtah nefunguje, jdi si pěšky.

Lidé, kteří mají štěstí a nastěhují se do paneláku, který má výtah, mají obrovské štěstí. Výtahy jsou poklad! Ale ne za předpokladu, že hubnete! 😃 Jednou za čas však může přijít výpadek nebo se bude konat oprava či kontrola výtahu a vy budete muset chodit pěšky po schodech. Vyjít panelák, který má osm pater dá pěkně zabrat, nicméně já to beru sportovně. 
Pokud výtahy však fungují a vy jedete výtahem, je velká šance, že vám ve výtahu někdo může dělat společnost. Někdo ze sousedů, notabene soused, se kterým se vůbec nemusíte. Nastává hrobové ticho a vy si jen přejete, abyste už dojeli do cílové destinace. Čumět celou cestu výtahem na souseda, se kterým se nesnášíte, není zrovna příjemný zážitek...

Rafinovaný způsob, jak předejít trapnému tichu ve výtahu...

Sousede, tento měsíc máš úklid ty!

Uklízení je základ! Neuklízíte pouze ve vašem bytě, ale i v celém paneláku. Pokud máte štěstí, tak je ve vchodě, ve kterém bydlíte. U nás se jednotlivá patra neuklízí, to mají na starosti jen dobrovolníci, uklízí se však pouze společné prostory. Hlavní vchod, prostor před výtahem, prádelna apod. U nás v paneláku je měsíční rotace. Každý měsíc jednotlivá rezidence ve vchodě klíč k prádelně, kde jsou pomůcky na uklízení a sešit, kde se vede evidence ohledně uklízení. Bohužel už několik let tento sešit nebyl viděn. A od příchodu nových sousedů, a že jich není málo, se vůbec neuklízí. Udivuje mě, že zatím v celém paneláku není chlívek. Ačkoliv druhá polovina chodby, kterou my sdílíme s naší praso-sousedkou k chlívku nemá daleko.

Bežný problém při uklízení...

Je pravidlo, že pokud bydlíte v paneláku, musíte krom standartního inkasa přispívat i do tzv. "společného fondu oprav". Přispívají sem všichni sousedé. Tento fond slouží pro opravy paneláku, výměnu fasády či čehokoliv jiného, co se týká paneláku a společných prostorů. Neuniknete, je to povinnost!

Hej sousede, těš se! Budou rekonstrukce!

Za žádnou cenu Vám neunikne fakt, že se budou konat rekonstrukce či výměna fasády. To poznáte pravý vzrůšo, až nebudete moci vyjít na svůj vlastní balkon nebo otevřít okna. V horších případě vás bude šmírovat nějaký chlápek, co stojí na vašem balkoně a čumí k vám přes okna. Na druhou stranu, potkáte nové lidi a občas, když se poštěstí, toho chlápka pozvete na kávičku. Nemusím ani zmiňovat krutou pravdu, že tyto blbosti budete muset taky platit.

Dívat se přes okna? Tss, proč si nevyvrtat vlastní díru!

Sousede, ukradli mi kolo, nevíš o tom nic?

Občas se stává, že něčí majetek je odcizen. Pokud máte v paneláku špatnou reputaci, vy jste první na seznamu podezřelých. Připravte se, bude vyšetřování. Pokud byl odcizen jen drobný předmět (květina, boty…), nepůjde o nic závažného, ale pokud bylo odcizeno kolo či něco jiného o velké hodnotě, nezůstane to bez odezvy. A jelikož jsou lidé zbabělí na to, aby se dobrovolně přiznali, je nutné očekávat vyšetřovací peklo!
Pokud jste nic neudělali, nemáte se čeho bát... možná

Ahoj sousede, jsme tu nový. Bude nás tu deset. Těšíš se?

Panelák je králíkárna! Je tu hromada lidí a žádné vyhlídky na to, aby se odstěhovali. Různé smrady si potřásávají rukami, bordel si dává party a konají se války kvůli výtahu. Tahle bitva nemá konce. Čekáte několik minut na to, až k vám konečně přijede výtah od sousedů, jejichž děti si ho přivolávají furt zpět. Je to nekonečné. Pokud jste typ člověka, který nemá rád společnost a je radši sám, běžte bydlet do domu a ne do paneláku. Život v paneláku je jen pro silnější povahy! 
Když poprvé potkáte svého souseda...

Život v paneláku není takový horor, jak se zdá, i když to z tohoto článku tak zní. Je tu třeba nízké nájemné. Pokud se něco podělá, není nutné, abyste to opravovali vy sami. Pokud máte souseda, který si s tím problémem poradí, jistě vám pomůže. Jak si zařídíte byt, můžete bydlet i útulném prostředí. Pokud máte balkon a žijete v bytě ve vysokém patře, máte skvělý výhled. Najde se toho spousta proč žít v paneláku. No, neberte to…

10 komentářů:

 1. Já jsem zažila, jak bydlení v paneláku, tak v baráku, takže nějaké to srovnání mám.
  A ano nejhorší je setkávání se se soudy, ježdění výtahem s někým s kým nechceš, to že slyšíš všechno a oni slyší všechno (hlavně to, co nechceš, aby slyšeli. :D). Nájemné nevím, ono asi záleží jak kde. Někde jsou ty nájmy dost drahé, že nemáš šanci to utáhnout, když bys chtěl bydlet sám, pokud tedy nebydlíš ve vlastním bytě, který si koupíš. Výhodou paneláku je to, že nedojde ti teplá voda, nemusíš řešit topení, o opravy venkovní se postarají ostatní, nemusíš to řešit ty, jen musíš do fondu na opravy přispět, ale nemusíš řešit jsou firmu atd. Co s týká uklízení zrovna v paneláku, kde jsem byla, byla na to nějaká paní, která to tam vše uklízela. A co se týká ještě těch lidí, jsou paneláky, kde se každý stará sám o sebe a ty je nezajímáš a lidi se vůbec neznají.
  A co se týká na vesnice, vesnice je dost malá a můžeš se o sobě dozvědět spoustu věcí, všichni ví, kdo k tobě přijel na návštěvu, jestli někoho máš atd. Když máš dvůr, je na něm spousta práce, když chceš řešit opravy, musíš si na to ty sám najít lidi. Je problém, že když topíš dřvem/uhlím, musíš to hlídat a když odjedeš a nikdo nepřikládá, vracíš se do chladného baráku (ale dá se napojit topení na elektriku, to je hned výhoda). Může ti dojít teplá voda, protože jí ohříváš v bojleru.
  A co se týká plusů, nikdo na tebe nepřijde, že ti ta hudba řve, že někdo u tebe dupe, neslyšíš žádný rámus odvedle, který slyšet nechceš. Máš místo, kde si v létě můžeš sednout a vyhřívat se na sluníčku. Máš kousek od sebe přírodu (pokud mluvím o vesnici). :) Takže ono se na všem najde pro a proti, jen každý musí vědět, co od bydlení chce. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Jak jsem v článku psal, panelák má svoje výhody, ale především jsem se zaměřil na ty nevýhody.

   Vymazat
 2. Já bydlela v paneláku jen do svých 5 let, takže si z té doby moc nepamatuji. Akorát ten hluk pod okny, když kolem projížděly tramvaje a auta. Tvůj výčet mě pobavil, se sousedy je to někdy těžké. Žiju tedy v rodinném domě, ale to s těmi sousedy znám bohužel také. Vedle nás žijí dvě hrozně protivné zakomplexované báby, kterým vadí děti na zahradě, které nám ostříhaly živý plot, které nám svařily vrátka, abychom nemohly ven... no a mohla bych pokračovat. Pořád mají nějaký problém, ačkoliv jsme jim nic neudělali. Nejspíš jsou jen zahořklé a osamělé, ale je to smutné.

  LENN

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tyhle lidi znám taky! Máme je jako sousedy na chalupě. Sice nám nikdo nesvařil vrátka a ani nikdo neostříhal žívý plot, ale jednou v létě se vykoupali v našem bazeně během naší nepřítomnosti a zanechali tam velký nepořádek - asi přelezli plot a před mnoha lety měli na svém pozemku menší party. Všichni byli opilí a bězdůvodně nám nadávali. Ten slovník, který použili, to bylo nechutný...

   Vymazat
 3. I když je člověk v baráku, tak si nevybere. My máme tedy hodně bezohledné sousedy a i když svůj domek berou jen jako chatu na léto, tak to "stojí za to". Jelikož už jsou v důchodu tak jim je jedno, že člověk se chce o víkendu prospat po celotýdenní znavující práci a škole. A ani nehledí na to, že od 10 hodiny má být klid. Oni si pěkně jak v pátek tak i v sobotu pustí hudbu na zahradě (je jedno jestli je zima nebo léto), VEČER v 9-10 hodin a jedou třeba do dvou do rána. Okno mám hned u jejich plotu a mohu říci, že i když mám zavřené okno tak slyším každé slovo z toho co tam řvou a zpívají. A ne že by na nás brali ohled, ne....

  I v létě když grilují. Máme na terase pověšené prádlo, ale ne aby za námi došli a poprosili, jestli si můžeme prádlo schovat, že chtějí grilovat. Ne. :) rovnou začnou a celé prádlo nám pak smrdí, jelikož si občas všimneme pozdě, až nám ten smrad doleze i do baráku.

  Všechno má svá pro a proti :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když spíme v létě na chalupě, u nás je to samé. Drzost některých lidí je nadměrná...

   Vymazat
 4. Jéje, bydlíme v paneláku půl století...:-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naši od doby, kdy tento panelák byl postaven. Takže taky...

   Vymazat
 5. Skvělý článek, parádně jsem se pobavila :) V paneláku bydlím a naštěstí jsme dosud měli příjemné sousedy, klid a ticho :) No teď se to zvrtlo a někdo neznámý z tohoto paneláku nám krade internet :D takže u nás je situace- Sousede, koukej se přestat napojovat na náš net! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, jsem rád, že článek pobavil.
   Ehmm, přiznám se, že před mnoha lety jsem s bráchou také kradl připojení k internetu - neměl to zabezpečné. Krátce než jsme si v bytě zařídili vlastní připojení k internetu, svou síť zabezpečil, takže jsme k ní už nemohli. Naštěstí pro nás, soused nevěděl, kdo se mu připojil na síť. :DD

   Vymazat