2. 1. 2018

Nauč se správně blogovat!


Aneb. 10 základních rád do blogování

Už je to mnoho let od doby, kdy jsem si jako malé pískle založil svůj historicky první blog. Tehdy jsem vůbec neměl tušení, že u blogování zůstanu takovou dobu, a že se blogování stane mou součástí. Velmi rád píši a byl bych šťasten, kdyby psaní bylo součástí mé budoucí práce. Když jsem si založil zhruba před sedmi lety svůj první blog, vůbec jsem nevěděl, jak to ve světě blogování funguje. Jediná pomoc se mi dostává z YouTube tutoriálů a to ještě jen, jak si správně nastavit design. Profesionálnější design. Profesionálnější design od 13-letých slečen s trilionem obrázky poníků, Justina Biebera nebo nějakými neidentifikovatelnými postavami. Je také nutné vzít v potaz, že před sedmi lety byla jiná doba - klasické blogování bralo úplně jiných rozměrů, než jako je tomu v současné době. Doba se mění. Za ta léta jsem nasbíral z této oblasti hromadu zkušeností, což mě přivádí k tématu tohoto článku. Nikdo mě na začátku neradil, jak mám začít blogovat a jakých chyb se mám snažit vyvarovat. Byl jsem na všechno sám. Jsem tak hodný, že přesně toto bude tématem tohoto článku – jakých chyb se vyvarovat, když chcete začít blogovat aneb. 10 základní rád do blogování.

Promysli to!
Jak všichni víme, blogování je především o psaní. Pokud máte jasno o čem chcete psát, přichází na řadu to nejtěžší – vymyslet si vlastní pseudonym, pod kterým budete na internetu, tedy na svém blogu vystupovat. Z vlastních zkušeností mohu říci, že tento bod je nejtěžší ze všech. Dá práci vymyslet nějakou a zároveň originální přezdívku, která vás bude odrážet, kterou nikdo jiný nemá a pod kterou budete vystupovat po celá léta. Blogovat lze rovněž bez přezdívky a pod vlastním jménem, ale v zájmu ochrany soukromí doporučuji si nějakou přezdívku vymyslet. Pokud se tak stalo, přichází na řadu vymyslet URL odkaz pro svůj nový blog. Může to být cokoliv. Můžete mít v URL odkaze svého blogu svou přezdívku, o čem váš blog bude a podobně. Nicméně by bylo fajn, kdyby tento odkaz byl snadno zapamatovatelný i zapisovatelný. Budoucím čtenářům vašeho blogu to rozhodně usnadníte. 

Ten pocit, když si konečně vymyslíte přezdívku

Nevytvářej to!
Ze všeho nejhorší, co můžete udělat je založit si blog, aniž byste věděli o čem budete psát. Pokud nemáte ani nejmenší představu na jaké téma budete psát články, nevytvářejte si radši žádný blog. Ze začátku vás nikdo nezná. Bylo by zbytečné psát informativní články o tom, že nemáte nápady, a aby vám vaši čtenáři nějaké nápady poskytli. Jak jsem již říkal, ze začátku jste nikdo, jste velká nula, co nic nedokázala, a tak je velmi nepravděpodobné, že by vám někdo odpověděl, smiloval se a nějaký ten nápad přeci přihrál. Co se týče samotného tématu blogu, můžete psát prakticky o čemkoliv, ale články by měly mít nějakou strukturu, téma, které bude lidi zajímat a především by vaše články neměly být slátaninami všeho na co si v průběhu psaní vzpomenete. Hlavně si dávejte pozor na lechtivý obsah. Lidem mladšího věku by to nemuselo svědčit. Raději nezapomeňte v nastavení svého blogu naštelovat, že se jedná o web, na kterém je dospělácký obsah. Pro jistotu.


Založ to!
Máte-li vymyšlenou přezdívku, url odkaz svého blogu a téma, na které budete psát, konečně přichází na řadu samotná akce – založení blogu. Na českém internetu existuje mnoho serverů, kde si zdarma založit vlastní blog: Blog.cz, Blogger, Webnode,… Každý server má svá pro a proti. Z českých serverů je dle statistik nejpoužívanější blog.cz, ale vzhledem k nedávno proběhlým změnám ve vedení a nestabilitě serveru, přechází mnoho lidí na server, který poskytuje sám velký Google – Blogger. Ze zahraničních serverů se nejvíce používá Wodpress. Wordpress nabízí možnost vytvořit si vlastní komplexní webové stránky, ale také nabízí možnost zdarma si vytvořit blog. Krom Wordpressu se také používá Tumblr, který jsem kdysi hodně využíval, nicméně jeho možnosti formátování článků jsou velmi omezené, Další možností je třeba Livejournal, se kterým žádné zkušenosti bohužel zatím nemám. K vytvoření blogu obvykle stačí několik minut. Pokud se chcete zaobírat podrobnějším nastavením svého blogu, vyšetřete si několik hodin.

Napiš to!
Jak všichni víme a jak už jsem zmiňoval, blogování je především o psaní článků. Psát můžete o čemkoliv, nikdo vám v ničem nebrání, nicméně pokud jde samotnou podstatu psaní, musíte alespoň trochu ovládat pravopis. Lidé jsou velmi kritičtí. Jednu chybu ve větě lze odpustit, ale když se ve článku chyby jen hemží, to už tak snadno prominout nelze. Pokud vám pravopis dělá potíže, vřele doporučuji, abyste se jej nejprve naučili a po té až psali.

Nepublikuj to!
Pokud napíšete článek a máte pocit, že se vám nelíbí nebo mu něco chybí, radši jej nezveřejňujte. S tímto problémem se potýkám velmi dlouho. Snad právě proto nezveřejňuji články tak často. Napíši článek, cítím, že se mi nelíbí, a tak jej radši nepublikuji. Nechci vydat něco za co bych se musel stydět. Takových článků mi skončilo v koši už spousta. Při psaní článků na svůj blog myslím na to, jak budu reagovat v budoucnu, až si jej budu zpětně číst. Nechci si říkat, jak jsem mohl být takový idiot a napsat tohle a tamto. Nejde jen o můj blog a mé články. S tímto se setkávám i u jiných lidí. Stydí se za to, co napsali v minulosti. Je lepší dlouho nic nenapsat, než psát pravidelně bláboly a články, jenž nemají hlavu ani patu. 


Zkrať to/rozveď to!
Pokud jste člověk, který píše velmi rád a při tvorbě samotného článku se do psaní přímo zapálí, obvykle z toho vznikne velmi dlouhý text. Text, který když si zpětně přečtete, zjistíte, že je v něm spousta nepodstatných informací. Lidé nemají rádi dlouhé texty. Jsou na čtení dlouhých článků líní, včetně mé maličkosti. Je lepší text nějakým způsobem zkrátit. Co se týče samotné normy velikosti článků, neexistují žádná omezení. Dle statistik lidé nejvíce čtou články, jejichž obsah se pohybuje mezi 100-500 slov. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že někdy je zvlášť obtížné nacpat celý obsah článku do tohoto rozmezí. Pokud se podívám na tento problém z druhé strany, nejvíce mě vytáčí články, které mají pouze jednu až pět vět. Promiňte prosím pěkně, ale já osobně příspěvek z pěti větami neberu jako žádný článek. Pokud myslíte, že váš článek je strašně krátký, pokuste se jej více rozvést. Touto problématikou se zabýval i můj oblíbený bloger Fabulátor. 

Pokud chcete, přečtěte si jeho článek: www.fabulator.cz/optimalni-delka-blogoveho-clanku

Nepokradeš!
Ve světě blogování je nepřístupné, aby lidé kopírovali články jiných, tak jak je napsali. Když se tak stane, obvykle to vyvolává vleklé a ne vždy zrovna příjemné diskuze. Když nemáte inspiraci, není nutné krást články z jiných blogů - z blogů, jejichž autoři si dávají práci s tím, aby napsali dobrý článek. Jiná věc je inspirování se. Z jiného blogu si přečtete článek, který má zajímavé téma a napíšete na to samé téma svůj vlastní text. V takovém případě to lze akceptovat. 

na internetu se krade ještě rychleji...!

Netapetuj!
Ne každý si může dovolit extra rychlé připojení k internetu, a tak je dobré mít na mysli vzhled blogu a počet obrázků a gifů, jenž jsou obsaženy v článcích nebo přímo ve vzhledové stránce blogu. Obrázky o velké velikosti či gify jsou největším zpomalovačem načítání onoho blogu. Je dobré vkládat na blog obrázky o menší velikosti a minimum gifů. Co se týče samotného designu blogu, noční můrou www stránek jsou přeplácané designy, které zahrnují milion animovaných nebo statických obrázků. Největší peklo zažívají lidé používající mobilní telefony. Není-li design vašeho blogu tzv. "responzivní" – nemá speciální upravenou verzi pro mobilní telefony a tablety, mobilní telefon nemusí dokázat takový design pojmout, a tak se vám blogu vůbec nemusí načíst. V lepším případě navštívením tohoto blogu dáte velkou oběť v podobě vašich mobilních dat.

zdroj: www.zive.cz

Nepočítej!
Pokud si zakládáte blog kvůli vysoké návštěvnosti, pak na blogování rychle zapomeňte. Oproti Youtube je v blogovém světě těžké se prosadit. Vysoké statistiky v návštěvnosti se neobjeví ze dne na den. Pro dosažení dobrých statistik je nutné psát, psát a psát. A jak jsem říkal, psaní vás musí hlavně bavit! Návštěvnost by měla být až na posledním místě.

Piš!
Pro dosažení dobrých výsledků je základem hlavně psát. Když napíšete jeden článek za rok, asi těžko se dočkáte dobrého ohlasu. Spíš zapadnete mezi tucet blogerů a blogerek, které nikdo neznal, nezná a nikdy nebude znát. Samotné psaní není jedinou částí, jak dosáhnout úspěchu. Lidé o vás musí vědět. Snažte se své články sdílet, piště články na témata, která lidi zajímají, a která jsou nejvíce probíraná. Čím víc napíšete článků, tím víc se o vás bude vědět. Snažte se a hlavně se nevzdávejte! I když je existence tohoto blogu velmi krátká, s blogováním mám značné zkušenosti. Jsem si jist, že mnoho zkušenějších blogerů bude s těmito tipy souhlasit. Doufám, že jsem alespoň trochu pomohl a předal jsem pár rad, čeho se ze začátku vyvarovat. Přeji hodně štěstí s blogováním! 


Co byste doporučili začínajícím blogerům a blogerkám vy? 
Jak vypadaly vaše začátky v blogování?  
Piště své názory do komentářů, budu velmi rád.

11 komentářů:

 1. Já se omlouvám, ale na tyhle tipy by si každý přišel sám. Nehledě na to, že jsou stránky, které se zaměřují pouze na tipy ohledně blogů, youtube a soc. sítí a mají to daleko lépe promyšlené. Neříkám, že jsou mé články nějak poutavé a podobně, ale myslím si, že by ses měl asi vydat jiným směrem. :-) Je to jen můj názor, snažím se napsat kritiku konstruktivně, aby Ti něco přinesla. Například návštěvnost důležitá je, pokud se blogger chce posunout o level výš. Je samozřejmě hloupost rvát si vlasy, pokud někdy klesne nebo naopak dlouho stagnuje, ale rozhodně je to přinejmenším ukázkou toho, zda je blog poutavý, čtivý, kvalitní. :-) Pokud se ani ty svými radami neřídíš, tak je raději nepiš (například to, že si máš určité věci promyslet než je napíšeš).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za tvůj názor a máš pravdu, že by si každý měl přijít na to sám, nicméně ono to nějakou dobu trvá, než přijde na to, co je pro psaní blogů nejlepší. Dobré je si hned na začátku zjistit čeho se vyvarovat.

   Vymazat
 2. Já bych doporučila hlavně promyslet si, o čem budu psát a pod jakým jménem budu vystupovat. Dneska už bych se rozhodně vykašlala na nějaký blog.cz a začínala rovnou na Bloggeru a nebo ještě lépe na WordPressu. Psát pokud možno čtivě a bez chyb, mít jednoduchý přehledný design i menu. Moje začátky byly už někdy v roce 2008, kdy jsem jako desetiletá žabka měla přesně ten blog plný pixelek, poníků a podobných blbostí :D Návštěvnost mi zrovna hlavu netrhá, ale pokud nějak rapidně klesne, tak si toho všímám. Statistiky jsou důležité, aby autor věděl, co jeho čtenáře zajímá a co ne. Optimální délka článku, tam je to hrozně těžké. Něco se dá vyjádřit kolem těch 400 slov a někdy mi článek vyjde i na tisíc a co tak koukám, tak většinou to lidé čtou, ale asi taky záleží na obsahu článku :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, také si myslím, že si základat svůj blog na Blog.cz je úplně zbytečné. Tento server je plný chyb, podpora je velmi špatná a je dost těžké se zde prosadit.

   Co se týče délky článku, ano máš pravdu, že něco nelze vyjádřit v jisté normě slov, a že daný článek může dosahovat přes 1000 slov, nicméně něco lze z článku zcela vypustit, a pokud je nutné, aby článek byl tak dlouhý, lze jej doplnit různými obrázky nebo gify, aby vypadal kratší.

   Ale jak píšeš, důležitý je obsah...

   Vymazat
 3. Souhlasím se vším, jen je škoda, že si lidé důležitost některých bodů občas neuvědomují...:)

  OdpovědětVymazat
 4. Proboha, meme na konci, to jsem úplně já jako třináctiletá bloggerka. :D Před pár dny jsem si zase založila blog a vidím u sebe celkem posun (teda alespoň prozatím se to nesvrhlo) - píšu hlavně pro sebe, beru blog jako svůj digitální deník, neřeším žádný ,,obíhání affísek" a návštěvnost. ;) Tvoje tipy jsou super, jen s tím posledním bodem úplně nesouhlasím. Jako jo, pokud někdo chce, aby se o něm fakt vědělo, tak by měl produkovat hodně článků, ale jinak nevidím důvod, proč se do psaní nutit, publikování článků by měla být přirozená, nenucená záležitost. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To meme jsem našel někde na internetu, domnívám se, že na nějakém nejmenovanném blogísku. Jelikož ho mám v počítači uložený už dost dlouho, nemohu sem přiložit zdroj obrázku, je mi líto.

   "Obíhání affísek" si pamatuji. Sám jsem to před lety provozoval.

   Poslední bod - ano, máš pravdu, nicméně jsem to myslel tak, že když člověk nebude psát, vyprchá z něj ta... inspirace, ta chuť do psání a pokud člověk nic nenapíše delší dobu a znova k tomu usedne, už to není tak jednoduchý jako to bylo.

   Vymazat
 5. Osobně bych doporučila taky soudnost – podívat se na článek a říct si: Chtěla bych tohle sama číst? Ale zároveň je důležité nehroutit se, když článek nemá bžilion komentářů (to koneckonců taky zmiňuješ) a nevrhat se hned do razantní změny, která by mi nebyla vlastní.

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj. Vzhledem k tomu, že s blogováním tak trochu neustále bojuji, tak jsem si tento článek s chutí přečetla. Příjde mi, že se pořádně nedokážu najít, vzhled blogu, formát článků, vyjadřování, zapracovat na tématech. Bloguji souvisle asi rok a půl, a když se dívám na moje výtvory, považuji se za bloggera úplného začátečníka :D Hodně článků jsem teď i protřídila, protože to nebylo ono. Naštěstí, návštěvnost pro mě není středobodem, i když také potěší. Takže díky za článek, člověk se aspoň trochu zamyslí, jinak tipy na lidi, co se tímto tématem zabývají, jsou taky fajn. Určitě by byla dobrá nějaká série :)

  OdpovědětVymazat