30. 4. 2018

V posledním tažení - duben


A je to tady, dámy a pánové! Měsíc plný maturit, zkoušek a dalšího peklíčka, který si může student jen přát, právě utekl. Navzdory minulým měsícům mého pilného studia a zkoušek, tento měsíc utíkal ze všech nejpomaleji. O ano, duben je konečně fuč a s ním i první část maturitních zkoušek, resp. prvních dvou zkoušek. Prvních dvou nejtěžších zkoušek. Co měsíc duben přinesl, a jaké útrapy jsem prožil, se dočtete v tomto reportu. Máte-li zájem dozvědět se o tom, co naše třída s mou maličkostí zažila během měsíce dubna, pokračujte ve čtení.

Další díl Piráti z Karibiku během 90 minut!

Na samotném začátku dubna se konala písemná zkouška z češtiny – sloh. Zadání, jež jsme dostali, byly celkem těžká, ale vzhledem k tomu, že nejlehčím tématem bylo vypravování, většina třídy, a to včetně mě, sáhla po dokončení příběhu posádky lodě Černý orel, kde tato loď byla vážně poškozena díky nedávné bouři a vypořádání se s lodí pirátů, která se přibližovala. 

Upřímně, je mi líto, že své vypravování už nikdy neuvidím. Byla to ta nejlepší slohová práce, kterou jsem kdy napsal. Napsal jsem poutavé vypravování, kam jsem zasadil i pár otázek k zamyšlení, jež se týkají problematiky dnešní společnosti: problematiku s homosexuály, násilím apod. Navzdory faktu, že jsem popsal všech 8 stran papírů, jsem si jist, že nějaké pravopisné chyby by se v mé práci našly, nicméně doufám, že ze slohové části maturitní zkoušky projdu. Vytvořil jsem nápaditý a poutavý příběh plný akce a diplomacie. 
Výběr zaměstnaní a hrátky s klouby

V rámci projektu, o kterém jsem se zmiňoval v mnoha mých reportech, se naše třída, resp. čtvrtina naší třídy, vypravila na menší výlet do malého městečka Kladna, kde jsme se zúčastnili malé burzy práce. Akce se konala v kulturním centru. Na pódiu se vystřídalo několik představitelů a představitelek z několika firem a společností. Mého nejlepšího kamaráda nejvíce oslnila práce policisty. Zbytek byly nezajímavé a nudné nabídky. Abych pravdu řekl, představoval jsem si, že tam bude mnohem víc zástupců firem a já si konečně vyberu a rozhodnu, co chci po maturitě dělat. I po této burze stále tápu. Nic mě bohužel nezaujalo. Aspoň, že ten životopis jsme se naučili vytvořit! 


Na této akci se nezúčastnila jen naše škola – naše třída, ale také třída z mnou neznámé školy a polohy. Naší paní zástupkyni, a hlavně paní koordinátorku této akce, naštval malý incident, kdy neznámý pobuda z oné neznámé školy se podepsal na místě člověka, který na této akci vůbec nebyl. Tolik ke slušnému chování.

Další část exkurze byla o trošičku zajímavější. Vypravili jsme se do výrobny umělých kloubů. Jakožto "ajťák" shledávám tuto exkurzi velmi poučnou a přínosnou pro můj obor. Vždycky jsem si přál vědět, jak se vytváří umělé klouby a při pohledu na ně jsem doufal, že mé klouby nebudou nikdy tak zchátralé, aby se mi musely měnit a já se později přeměnil na Terminátora. Jen škoda, že jsem na této exkurzi neslyšel žádné informace od našeho průvodce po celé výrobně. Všude byl nesmírný hluk, a jakožto jedinec, co je vždycky vzadu, jsem neměl sebemenší šanci něco vyslyšet. 

„Mysli na předmět, co umíš!“

„Mysli na předmět, co umíš!“ To byly slova našeho pana učitele, který nás vítal u praktických maturit, a u kterých rovněž byl přítomen. Druhá část maturitní zkoušek, která se odehrála 24. – 25. dubna, je konečně za námi a já osobně jsem si oddechl, že jsem si nevybral něco, co jsem úplně neuměl. Třída byla rozdělena na dvě poloviny. Já jsem měl to štěstí, že jsem nešel k maturitě v den, kdy jsem slavil svůj svátek, tj. 25. dubna. Hádám, že to by byl nejhorší svátek, co bych kdy měl.

Průběh této zkoušky byl jednoduchý: přišli jsme, byli jsme uvítáni, vybrali jsme si číslo, učitel nám pověděl z jakého předmětu budeme dělat praktickou zkoušku a dal nám zadání.

Když jsem byl vyvolán, na cestě k učiteli jsem myslel na předmět, který si chci vytáhnout – grafiku a multimédia. Vybral jsem si číslo a k mému štěstí jsem dostal za úkol vytvořit webovou stránku a nahrát ji na server, tj. úkol týkající se webdesignu. Sice to není to, co jsem chtěl, ale i tak jsem spokojen, neboť mě práce v HTML a CSS baví, i když nejsem tak pokročilý. Vzhledem k faktu, že na práci jsme měli čtyři čisté hodiny, nevytvořil jsem takovou webovou stránku, jak jsem si představoval. V kódu jsem měl nesmírný bordel, některé věci se mi opakovaly a jiné tam byly nazbyt. I tak jsem vytvořil webovou stránku, která sice vypadala škaredě a nepřitažlivě, ale fungovala. K mému štěstí jsem měl i učitele, který byl hodný a s několika málo problémy mi poradil. 

Má maličkost držící zadání

U této zkoušky jsme mohli losovat mezi několika předměty: 

 • Počítačové sítě
Hlavním úkolem v tomto předmětu bylo vytvořit počítačovou síť. Tedy vytvořit několik LAN kabelů s konektory RJ-45, několik kabelů s konektorem CAT5E, zkonstruovat zásuvku a zapojit jednotlivá zařízení do racku. Na závěr se musel vytvořit protokol o této práci, kde maturant musel zakreslit, co a kde je zapojeno a jaký kabel k čemu vede.

 • Programování a vývoj aplikací
Pro většinu z nás relativně nejtěžší předmět. Z toho, co jsem slyšel, v programování bylo několik zadání: vytvořit program v programovacím jazyce C, vytvořit k němu strukturogram, vytvořit program v programovacím jazyce C# nebo vytvořit program ve WPF – okenní aplikaci s grafikou. Můj nejlepší kamarád si k jeho smůle vybral tento předmět, a i když mu moc nejde, prolezl, za což jsem rád.

 • Webdesign
Jak jsem říkal, i když jsem docela nechtěl, tento předmět jsem si vylosoval já. Měl jsem štěstí, dostal jsem relativně jednoduchý úkol. Je nutné také podotknout, že předmět webdesign jsme měli naposledy před rokem, a tak jsme toho většinu pozapomínaly, včetně mne. Pan učitel (proč mu furt vykám? 😁) – Lukáš byl tak hodný a dal nám i tipy a rady, jak co v HTML a CSS udělat. Rovněž nám poskytl celý Bootstrap a poradil nám pár triků, jak si práci zjednodušit. V tomto předmětu bylo hlavně za úkoly vytvořit statický web a webovou stránku s bootstrapem a Querry a na konec to nahrát na server. Jsem rád, že vím, že jsem prošel, i když má webová stránka vypadala, jako když ji vytvářel začátečník a naprostý amatér.

 • Grafika a multimédia
Předmět, který jsem si chtěl vylosovat ze všech nejvíc. Relativně nejjednodušším úkolem bylo upravit fotografii (zmenšit rozměry, odbarvit ji, doostřit, zlepšit jas a kontrast a exportovat ji). Závidím člověku, který dostal tento úkol. Mezi dalšími zadáními bylo vytvořit 3D model chodby naší školy a 3D šachy, včetně figurek. Mimo jiné zde bylo i za úkol vytvořit tlačítka v programu Inkscape, které měly mít nádech 3D efektu.

Sbohem, absence!

Jelikož jsem byl začátkem 2. pololetí lehce nemocný, má absence ve škole rychlostí větru dosáhla do nebezpečných výšin, a jelikož se absence počítala do začátku maturitních zkoušek, vyšlo mi to jen tak tak. Byl jsem happy, když jsem se dozvěděl, že se absence už počítat nebude, a proto se už nemusím bát, že půjdu na nějaké doklasifikace. Počítání absence je konečně uzavřeno a ti, kteří neměli už předtím vysokou absenci, si oddechli.

Dárek ke svátku

25. dubna se moji "frends" rozhodli, že pojedou do Prahy do kina na nový film Avengers: Infinity War a mě vzali taky! Bude to znít divně, ale nikdy předtím jsem Avengers neviděl, ale jakmile jsem zkoukl tenhle film, líbilo se mi to natolik, že jsem se rozhodl, že musím zkouknout všechny předchozí díly. Sice jsem ještě nezačal, ale někdy se do toho pustím. Ironií je, že v ten den jsem měl svátek, a tak jsem to bral jako malý dárek pro sebe sama, i navzdory tomu, že jsem si celý výlet musel zaplatit ze svého. Moje peněženka zaplakala, ale já si to náramně užil. Nyní mohu spoilerovat lidem, kteří tento film ještě neviděli. Už se těším, až mě někdo flákne! 

Popcorn a cola k filmu neodmyslitelně patří!

Poslední zvonění

Je to neuvěřitelné, ale je to pravda. Naše třída měla konečně po čtyřech letech strávených na naší škole poslední zvonění, kterého jsem se bohužel nezúčastnil. Z toho, co jsem slyšel a viděl, vybralo se celkem dost, a prý to půjde na další party u spolužáka. Už se těším, až budu mít pokračování seznamu trapasů, co se na oné party vyvedlo. Jsem si jist, že mě "frends" zase vožerou a já budu tvrdit nejbližší zdi, že je má pravá láska. Pokud jste neviděli, co se dělo na poslední takové party, mrkněte na TENTO a TENTO článek. Pobavíte se.


To by bylo všechno k měsíci dubna. Ačkoliv to nerad říkám, série "V posledním tažení" se blíží pomalu ke konci. Na začátku této série jsem ani nevěděl, jestli mi vydrží psát každý měsíc reporty o tom, co se událo. Vzhledem ke smutnému faktu, že jsem si zbylé zkoušky odložil o pár měsíců, následující měsíc nebude tak prošpikovaný novinkami a zajímavostmi jako u předchozích reportů. Je více pravděpodobné, že nikoliv.

4 komentáře:

 1. Mě tyhle burzy připadají úplně o ničem. :D
  Uvidíš, snad přijdeš na něco, co by tě bavilo. ;)
  Ta slohová práce by mě zajímala. Příběh o pirátech se musel skvěle vymýšlet. :D
  Přeji ať ti vše dobře dopadne. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mrzí mě, že jsem na tento komentář neodpověděl již dříve, ale opožděně dík.
   Příběh o pirátech se vymýšlel velmi dobře, to ano.

   Vymazat
 2. Jsem zvědavá, jak ti vše dopadlo :)! Nikdy mi tyhle burzy nepomohly, ale nebyla škoda, takže to bylo vlastně v pohodě. A slohovka s piráty byla asi jako, když se v roce 2016 psal Erik, tehdy to taky psal skoro každý :).

  OdpovědětVymazat